Primjena mikrobioloških preparata u uzgoju jagode Nove tehnologije za više prinose plodova jagode

Primjena mikrobioloških preparata u uzgoju jagode

(Zadnja izmjena članka 19/10/2024)

Primjena mikrobioloških preparata u uzgoju jagode – što i kako?

Jagoda je vrlo specifična voćna vrsta. Za razliku od ostalih drvenastih voćnih vrsta, radi se o višegodišnjoj zeljastoj kulturi. Uzgoj jagode traje 1 do 3 berbe (vegetacije) i u intenzivnom uzgoju postiže visoke prinose ploda. Ovisno o tehnološkoj razini proizvodnje, prinosi kod uzgoja na tlu, mogu dosegnuti više od 60 t/ha ploda. Za postizanje tako visokih prinosa, osim klasičnih zahvata potrebna je i primjena novih zahvata u gnojidbi. Primjena novih mikrobioloških preparata u uzgoju jagode, postaje sve važniji izbor u tehnologiji uzgoja, kako bi osigurali visoke prinose.

Dobar prinos plodova nakon primjene mikrobioloških preparata u uzgoju jagode

Dodatni motiv za primjenu mikrobioloških preparata u uzgoju jagode su sve stroži uvjeti proizvodnje. Ukidanje brojnih klasičnih preparata za zaštitu od bolesti je čest problem. Isto tako, i sve stroži zahtjevi po pitanju karence i rezidua koji postavljaju brojni trgovački lanci. Sve su to samo dodatni motiv proizvođača za primjenu mikrobioloških preparata.

Poznavanje ove tehnologije i pravilna primjena, postižu vrlo dobre rezultate u uzgoju jagode. Tako i proizvođači u intenzivnom uzgoju jagode mogu dobiti visoke prinose i kvalitetne plodove i zadovoljiti brojne stroge uvjete otkupljivača i trgovaca jagodama.

Koji se mikrobiološki preparati i gnojiva koriste u uzgoju jagode?

Kada govorimo o praktičnoj primjeni mikrobioloških preparata i gnojiva za uzgoj jagode, najčešće se koriste slijedeće grupe preparata:

  • Preparati na bazi mikoriznih gljivica (Glomus spp.)
  • Preparati na bazi gljivice trichoderme (Trichoderma sp.)
  • Fiksatori dušika (N)
  • Bakterije za poboljšanje topivosti fosfora u tlu

Preparati na bazi mikroznih gljivica

Ovo je najčešća grupa mikrobioloških preparata u uzgoju jagode. Prvenstveno se radi o preparatima na bazi mikorizne gljivica iz roda Glomus spp., ali mogu se primjeniti i neke druge vrste mikoriznih gljivica. Osnovna uloga ovih preparata je stvaranje mikorizne simbioze sa korijenom jagode. Na taj način se povećava ukupna masa korijena i do 1.000x, te povećava usvajanje vode i hrane iz tla.

Više o primjeni preparata na bazi mikorize pročitajte u slijedećem stručnom članku: Mikoriza u uzgoju jagode.

Preparati na bazi gljivice trichoderme (Trichoderma sp.)

Posebna prednost primjene ove grupe preparata poseban učinak gljivice Trichoderme sp. na brojne patogene gljivice u tlu, koje su uzročnici brojnih bolesti korijena u nasadima jagode. Gljivice trichoderme mogu uspješno parazitirati na patogenim gljivama u tlu. Na taj način se u uzgoju jagode na ekološki prihvatljiv način uzgajivači mogu boriti protiv truleži korijena i ostalih bolesti, poput fitoftore i drugih bolesti.

Redovnom primjenom kvalitetnih preparata na bazi Trichoderme moguća je učinkovita kontrola patogenih gljivica iz rodova Cladosporum, Botrytis, Alternaria, Aspergilus, Verticilium, Phytium, Fusarium i Rhizoctonia.

Mikrobiološki preparat na bazi trichoderme
Condor Shield, mikrobiološki preparat na bazi Trichoderme za primjenu u uzgoju jagode (proizvođač Atens, Španjolska)

Kako i zašto primjeniti preparate na bazi Trichoderme i osigurati zdrav i jak korijen jagode pročitajte u slijedećem stručnom članku: Primjena preparata na bazi Trichoderme spp. u uzgoju jagode.

Fiksatori dušika (N)

Fiksatori dušika (N) do sada su se rijetko primjenjivali u uzgoju jagode. Međutim razvojem ove tehnologije i otkrivanjem novih vrsta mikroorganizama koji mogu fiksirati dušik, počinje i primjena u uzgoju jagode. Posebno su zanimljivi mikroorganizimi koji se primjenjuju na površinu lista i direktno opskrbljuju biljku jagode dušikom.

Koji su novi preprati iz ove grupe i kako se fiksatori dušika (N) mogu koristiti u uzgoju jagode pročitajte u slijedećem stručnom članku: Primjena fiksatora dušika (N) u uzgoju jagode.

Bakterije za poboljšanje topivosti fosfora u tlu

Zbog slabe topivosti fosfora u tlu i vrlo česte reakcije sa kalcijem (Ca) u tlu, primjena bakterija koje otapaju fosfor u tlu, postaje sve važnija u intenzivnom uzgoju jagode. Fosfor (P) ima važnu ulogu u cvatnji, oplodnji i početnom razvoju plodova, i često je nizak prinos u drugoj vegetaciji ograničen količinom dostupnog fosfora u tlu. Primjenom bakterija iz roda Bacillus sp., povećava se količina dostupnog fosfora u tlu, i povećava prinos plodova jagode.

Kako rade bakterije iz roda Bacillus sp. i kako povećvati količinu dostupnog fosfora u tlu, pročitajte u slijedećem stručnom članku: Primjena bakterija za poboljšanje topivosti fosfora u tlu u uzgoju jagode .

Utjecaj primjene mikrobiioloških preparata na razvoj korijena


Autor članka:
dr.sc. David Gluhić, dipl.ing.agronomije
Autor velikog broja članaka na temu gnojidbe poljoprivrednih kultura. Zaljubljenik u poljoprivrednu proizvodnju još od malih nogu. Nepresušni izvor savjeta kako pravilnom gnojidbom ostvariti veći i bolji prinos.
Kontakt (mob.): 098/435-129
e-mail: david.gluhic@gnojidba.info